logo Stowarzyszenia E-learningu Akademickiego

Wiadomości

Certyfikacja e-metodyk 2018 zakończona

Z przyjemnoœcią informujemy, że decyzją Zarządu SEA, podjętą 6 stycznia 2019, kolejne certyfikaty e-metodyka otrzymują:

  1. dr Anna Maria Bąkała
  2. dr Agnieszka Cieszyńska
  3. dr inż. Paweł Gałek
  4. dr Agnieszka Heba
  5. mgr inż. Izabela Kraśniewska
  6. dr Wioletta Kwiatkowska
  7. dr inż. Wiesław Półjanowicz
  8. dr inż. Jolanta Szulc
  9. dr hab. prof. UP Anna Ślósarz
  10. dr Łukasz Wojtyla
  11. dr Robert Żak

Gratulujemy wszystkim, którzy otrzymali certyfikat e-metodyka i bardzo dziękujemy za udział w certyfikacji. Mamy nadzieję, że potwierdzone przez nas kwalifikacje przyczynią się do Państwa dalszych sukcesów w pracy zawodowej.


Konferencja "Otwarte śniadanie w sieci"

Koalicja Otwartej Edukacji zaprasza w sobotę 17.03 na konferencję online o nazwie "Otwarte śniadanie w sieci". Będzie to wydarzenie zamykające Tydzień Otwartej Edukacji. Aby się zapisać wystarczy skorzystać z linku: http://bit.ly/otwieramy.

Więcej informacji o wydarzeniu na Facebooku oraz na stronie internetowej KOED.


Konferencja Akademia On-line

Polski Uniwersytet Wirtualny ma zaszczyt zaprosić na IV edycję konferencji Akademia On - line pt. „Człowiek w kształceniu zdalnym i funkcjonowaniu on-line”. Konferencja odbędzie się w dniach 11-12 kwietnia 2018 r. w siedzibie Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Głównym organizatorem konferencji jest działający w strukturze AHE w Łodzi Polski Uniwersytet Wirtualny (PUW) — największa polska uczelnia kształcąca studentów w formule e-learningowej, mająca 15-letnie doświadczenie, z którego skorzystało już ponad 20 tysięcy absolwentów z całego świata. Wydarzenie konferencyjne pozwoli na interesującą wymianę opinii i doświadczeń o dorobku e-learningu, metodyce zdalnego nauczania, tworzeniu zasobów dydaktycznych, technikach motywowania i oceniania studentów, efektywności e-kursów, przygotowaniu dydaktycznym prowadzących zajęcia zdalne, zastosowaniu e-learningu w biznesie, a także umożliwi poszerzenie wiedzy i rozwinięcie kompetencji w wielu obszarach związanych ze zdalnym nauczaniem.

    Obrady skoncentrowane będą wokół następujących zagadnień teoretycznych i praktycznych:

  • Edukacja online: oświata i kształcenie na poziomie akademickim.
  • Badania naukowe z wykorzystaniem Sieci.
  • Kultura i sztuka w Sieci.
  • Nowe zjawiska, jakie powstały dzięki Sieci, takie jak: e-marketing, blogerzy, YouTuberzy, techmark (technologia + marketing).

Więcej informacji na stronie internetowej konferencji

Na konferencji szczególny nacisk będzie położony na prezentację dobrych praktyk w e-learningu.
Przewidziane są zarówno tradycyjne wystąpienia, jak i mozliwość udziału w warsztatach.

Serdecznie zapraszamy!


Multimedia w edukacji - kolejne seminarium w Toruniu

W dniach 16 i 17 marca 2018 r. odbyło się kolejne wyjazdowe seminarium SEA, które ponownie zostało zorganizowane w Toruniu, w bardzo przyjemnym i dobrze zlokalizowanym hotelu UMK. Program przygotował i seminarium przeprowadził zespół pracowników z Centrum Nowoczesnych Technologii Nauczania w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu.
Spotkanie rozpoczęło się wręczeniem certyfikatów e-nauczycela przyznanych podczas V. edycji certyfikacji.

Podczas dwudniowego spotkania był czas na dyskusje i zajęcia praktyczne. Uczestnicy seminarium z dużym zaciekawieniem eksperymentowali i testowali pomysły oraz aplikacje przedstawiane przez prowadzących: Joasię Buczyńską, Marcina Czyżuka i Mirka Zientarskiego. Była to także znakomita okazja do dzielenia się wiedzą i generowania nowych pomysłów, które mogą być realizowane w ramach działań Stowarzyszenia.


Przyznano certyfikaty e-nauczyciela

Informujemy, że w dniu 13.01.2018 r. została ogłoszona decyzja Zarządu SEA dotycząca przyznania certyfikatu e-nauczyciela kolejnym 13 osobom, przedstawicielom środowiska edukacyjnego w Polsce. Piąta już edycja procedury certyfikacyjnej, podobnie jak poprzednie, cieszyła się niemałym zainteresowaniem. W systemie elektronicznych zgłoszeń zarejestrowało się 20 osób, jednak nie wszyscy zainteresowani wysłali kompletny formularz aplikacyjny. W rezultacie, po etapie oceny formalnej do procedury certyfikacyjnej zakwalifikowano 16 osób. Po wnikliwej ocenie zgłoszeń Komisja Certyfikacyjna rekomendowała przyznanie certyfikatu e-nauczyciela 13 osobom. Zarząd SEA jednogłośnie zatwierdził wszystkie rekomendacje komisji. Lista osób, które otrzymały certyfikaty:

  1. Monika Adamowicz z PWSW w Przemyślu
  2. Anna Bąkała z Uniwersytetu Łódzkiego
  3. Beata Gawryszewska z SGGW w Warszawie
  4. Katarzyna Janocha z PUW, AHE w Łodzi
  5. Marek Kozłowski z SGGW w Warszawie
  6. Piotr Leszczyński z UPH w Siedlcach
  7. Kamila Majewska z UMK w Toruniu
  8. Magdalena Pawełkowicz z SGGW w Warszawie
  9. Małgorzata Piechocińska z Politechniki Gdańskiej
  10. Jolanta Regucka-Pawlina z UE w Krakowie
  11. Anna Ślósarz z UP w Krakowie
  12. Anna Turczak z ZSB w Szczecinie
  13. Agnieszka Tyburcy z SGGW w Warszawie


Wirtualna rzeczywistość w Toruniu

W dniach 17 i 18 listopada 2017 r. odbyło się kolejne wyjazdowe seminarium SEA, które tym razem zostało zorganizowane w Toruniu, w bardzo przyjemnym i dobrze zlokalizowanym hotelu UMK. Dzięki Bartkowi Muczyńskiemu i firmie Trusense uczestnicy spotkania mogli zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości i doświadczyć osobiście możliwości edukacyjnych, jakie dają najnowsze technologie, a także odkryć przydatność rzeczywistości rozszerzonej w uczeniu się i nauczaniu. Profesjonalizm prelegenta oraz jego naprawdę rozległa wiedza pozwoliły dostrzec drogi rozwoju polskich uczelni i zobaczyć jakie innowacyjne działania można i warto podejmować.

O tym, że rzeczywistość wirtualna i poszerzona naprawdę "wciąga" niech świadczy fakt, że uczestnicy toruńskiego seminarium zadeklarowali gotowość podróży do Szczecina, niezależnie od dystansu jaki przyjdzie im pokonać, aby w laboratoriach Akademii Morskiej w Szczecinie zobaczyć jak rozwiązania prezentowane przez prelegenta wykorzystywane są w praktyce dydaktycznej tej uczelni.


Certyfikacja e-nauczycieli - edycja V

Zarząd SEA ogłasza kolejną - piątą już edycję certyfikacji e-nauczyciela. Zgłoszenia kandydatów zainteresowanych uzyskaniem certyfikatu SEA będą przyjmowane do 30 listopada 2017 roku. Potrzebne informacje oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć w zakładce Certyfikacja.

Zachęcamy do aplikowania oraz do propagowania idei certyfikacji w swoich środowiskach - pomocny w tym może być specjalnie przygotowany plakat.


II Forum Edukacji Dorosłych

Już 21 listopada 2017 r. w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowy w Warszawie odbędzie się II Forum Edukacji Dorosłych organizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji i działające w jej ramach Krajowe Biuro EPALE. Wydarzenie dedykowane jest osobom, które zawodowo zajmują się edukacją dorosłych lub interesują się tym zagadnieniem. W ramach 4 ścieżek tematycznych, ponad 40 prelegentów wystąpi w 20 różnych wykładach, prezentacjach, panelach dyskusyjnych i warsztatach. Wśród poruszonych zagadnień znajdą się między innymi: uczenie się w miejscu pracy, nowe metody nauczania i motywowania dorosłych, kierunki rozwoju edukacji językowej, zarządzanie talentami, praca oparta na procesie grupowym czy edukacja kulturowa. Konferencja jest bezpłatna. Zapisy odbywają się wyłącznie drogą elektroniczną. Szczegółowy program oraz formularz rejestracyjny dostępne są na Platformie EPALE.


Pomorska Konferencja Open Science

W dniach 23-24 października 2017 r., w ramach światowego Tygodnia Otwartej Nauki, Politechnika Gdańska organizuje pierwszą „Pomorską Konferencję Open Science – otwartość w udostępnianiu zasobów wiedzy i promocja dorobku naukowego”.

Jej uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, jak ważną rolę w dzisiejszym świecie odgrywa otwarty dostęp do nauki. Będzie to również możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat prawa autorskiego, wolnych licencji i repozytoriów.

Konferencja organizowana jest pod hasłem „Open in order to build Bridges to knowledge”, dlatego dla jej uczestników przygotowane zostały dwa wyjątkowe warsztaty, które mają pokazać, w jaki sposób można skutecznie promować swój dorobek naukowy. W konferencji wezmą również udział wydawcy czasopism naukowych, którzy wspierają politykę Open Access*. Chętnie odpowiedzą oni na pytania i udzielą cennych porad wszystkim zainteresowanym, zwłaszcza tym rozpoczynającym swoją karierę naukową.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej konferencji.


Walne Zebranie Członków SEA - 2017

W poniedziałek 19.06.2017 r. odbyło się kolejne, doroczne Walne Zebranie Członków SEA. Podczas zebrania zostały wręczone certyfikaty metodyka zdalnego nauczania przyznane podczas tegorocznej, czwartej już edycji certyfikacji SEA.

Integralną częścią spotkania było seminarium poświęcone zagadnieniom rzeczywistości wirtualnej i poszerzonej. Prelegent – Bartosz Muczyński - omawiał nie tylko technologie, które umożliwiają „przeniesienie się” do innej rzeczywistości, ale także przedstawił praktyczne przykłady wykorzystania tych technologii i związanych z nimi aplikacji w kształceniu akademickim.

Jednym z takich przykładów jest opracowana i wykorzystywana w Akademii Morskiej w Szczecinie aplikacja symulująca mostek kapitański w skali 1:1, po którym można się swobodnie poruszać. Planowane jest także opracowanie kolejnych aplikacji.

Wiecej na temat otwartego właśnie niedawno w AM w Szczecienie Laboratorium Systemów Wirtualnej i Rozszerzonej Rzeczywistości można znaleźć w serwisie Nauka w Polscez dnia 7 czerwca 2017 r.

Prelegent udostępnił wybrane slajdy z prezentacji, które można obejrzeć w galerii poniżej. Cała prezentacja zostanie udostępniona wkrótce w serwisie SlideShare.

Webinar Cloud Academy

W dniu 11 kwietnia 2017 r. odbędzie się seminarium prezentacyjne online dotyczące platformy Cloud Academy, opracowanej przez National Louis University w Nowym Sączu. Początek webinara godz. 10, czas trwania ok. 120 minut.
Program spotkania:

  1. Ogólne informacje o systemie;
  2. CloudA dla studenta i wykładowcy (w tym m.in. prezentacja modułu „Wirtualne wykłady i seminaria” służącego realizacji interaktywnych zajęć na odległość)
  3. Obsługa finansowa uczelni z wykorzystaniem CloudA;
  4. Zarządzanie strategiczne i controlling finansowy;
  5. Obsługa kadrowa i administracyjna;
  6. CloudA a marketing na uczelni.

Do uczestnictwa wystarczy dowolne urządzenie typu smart z dostępem do Internetu.
Rejestracja trwa do 10 kwietnia 2017 r. do godz. 16.00. Link do formularza rejestracyjnego. Po zarejestrowaniu, na adres e-mail wskazany w formularzu, zostaną przesłane dane dostępowe do indywidualnego konta w systemie CloudA, które posłuży do uczestnictwa w webinarium.

Seminarium SEA w Ryni

W dniach 16 i 17 marca 2017 r. odbyło się kolejne seminarium wyjazdowe SEA. Na miejsce spotkania wybrano ponownie ośrodek szkoleniowy Allianz w Ryni, nad Zalewem Zegrzyńskim. Wprawdzie pora roku i warunki pogodowe nie pozwalały na korzystanie z uroków miejsca, ale może też dzięki temu wszyscy aktywnie uczestniczyli w dwudniowych obradach, nikt nie „wagarował” :) Tematem tegorocznego seminarium były aktualne trendy w edukacji, wynikające z szybkiego rozwoju nowoczesnych technologii. Moderatorem dyskusji był dr Andrzej Wodecki.

Punkt wyjścia do naszych obrad stanowiło, publikowane co roku w serwisie Educause, zestawienie kluczowych zagadnień w uczeniu się i nauczaniu. W pierwszym dniu seminarium dokonaliśmy przeglądu wymienionych w opracowaniu kluczowych zagadnień, w tym kwestii rozwoju zawodowego osób zaangażowanych w edukację oraz form zapewnienia dostępności, w kontekście treści nauczania i metodologii UDL (Universal Design for Learning). Następnego dnia spotkanie wypełniła debata nad kompetencjami cyfrowymi nauczycieli i studentów, dokonaliśmy wstępnej „diagnozy” tych kompetencji obecnie i przewidywanego rozwoju tychże w ciągu najbliższych 3-5 lat. To zespołowe prognozowanie doprowadziło niestety do niezbyt optymistycznych wniosków, ponieważ okazało się, że nie tylko obecnie studenci przewyższają swoich nauczycieli biegłością w korzystaniu z dostępnych technologii, ale za parę lat ta różnica jeszcze się pogłębi. Ograniczony czas seminarium nie pozwolił na podjęcie próby odpowiedzi na pytanie, jakie działania należałoby podjąć, aby przeciwdziałać temu zjawisku. Być może warto byłoby kontynuować temat w formie nowego projektu SEA? Ta kwestia pozostaje na razie sprawą otwartą.

VIII Polski MoodleMoot - Różni, ale łączy nas Moodle

Tegoroczny MoodleMoot odbędzie się w dniach 11-12 maja na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej w miejscowości Złoty Potok. Gościny udzieli nam Hotel KMICIC – Belvedere & Spa. Dzień przed konferencją, 10 maja zaplanowaliśmy sesję warsztatową na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej.

MoodleMoot to konferencja wyjątkowa. Atmosfera, którą tworzą uczestnicy, zachęca do wymiany doświadczeń, do nawiązywania kontaktów i przyjaźni oraz do poznania środowiska ludzi zajmujących się edukacją na odległość i wykorzystaniem technologii w nauczaniu i uczeniu się.

Mając na uwadze i w pamięci wszystko to, co działo się w zeszłym roku w czasie Siódmego Polskiego MoodleMoot w Ostańcu, postanowiliśmy skoncentrować się w tym roku na ludziach. Chcielibyśmy, abyście przedstawili nam Państwo swoje doświadczenia związane z pracą z Moodle. Z rozmów z Państwem wynika, że robicie fantastyczne materiały, używacie zaawansowanych opcji i nieoczywistych wtyczek, "szyjecie" Moodle na miarę swoich potrzeb, tłumaczycie, poprawiacie i doskonalicie LMS. Wiemy, że korzystacie Państwo z platformy w pracy z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi. W szkołach, na kursach, w administracji i w biznesie. W projektach międzynarodowych, konferencjach online i MOOC’ach. W domu i zagrodzie :). Zapraszamy do prezentacji tych projektów.

Adres internetowy konferencji: http://www.moodlemoot.pl

Jesteśmy obecni również na Facebook’u: https://www.facebook.com/PolskiMoodleMoot

Konferencja e-Technologie w Kształceniu Inżynierów

W dniach 27-28 kwietnia 2017 roku na Politechnice Gdańskiej odbędzie się IV Konferencja e-Technologie w Kształceniu Inżynierów.

Współorganizatorami Konferencji są Politechnika Gdańska oraz Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Konferencja ma na celu popularyzację najnowszych technologii w edukacji oraz pokazanie dobrych praktyk w tym zakresie. Będzie to doskonała okazja do podzielenia się wynikami badań teoretycznych i eksperymentalnych, opracowaniami studiów przypadków oraz prowadzonych aktualnie poszukiwań w zakresie kształcenia z wykorzystaniem technologii. Więcej informacji na stronie www konferencji.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Przyznano kolejne certyfikaty metodyka SEA

Z przyjemnością informujemy, że po ocenieniu prac egzaminacyjnych Komisja Certyfikacyjna SEA rekomendowała przyznanie certyfikatu metodyka zdalnego sześciu osobom, które pomyślnie zdały egzamin. Zarząd SEA zatwierdził rekomendacje Komisji i tym samym do grona certyfikowanych metodyków zdalnego nauczania dołączyli:

  1. Sebastien Ducourtioux z Uniwersytetu Warszawskiego
  2. Bogusława Frontczak z Uniwersytetu Papieskiego JPII w Krakowie
  3. Anna Ludmiła Grygoruk z AHE w Łodzi
  4. Paulina Łuczeńczyk z AHE w Łodzi
  5. Lidia Zielińska z UE w Krakowie
  6. Jan Zych z UJK w Kielcach

Serdecznie gratulujemy, a tych którzy nie są jeszcze członkami SEA zapraszamy aby do nas dołączyli. Deklarację można pobrać poprzez link Dołącz do SEA na stronie www stowarzyszenia.

Konferencja Akademia On-Line

Decyzją Zarządu SEA nasze stowarzyszenie zostało partnerem merytorycznym III edycji konferencji Akademia On-Line, która odbędzie się w Łodzi w dniach 5-6.04.2017 r. Jej organizatorami są Polski Uniwersytet Wirtualny oraz Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi. Inicjatorzy spotkania wyrażają przekonanie, iż "pozwoli ono na interesującą wymianę opinii i doświadczeń o dorobku e-learningu, metodyce zdalnego nauczania, tworzeniu zasobów dydaktycznych, technikach motywowania i oceniania studentów, efektywności e-kursów, przygotowaniu dydaktycznym prowadzących zajęcia zdalne, zastosowaniu e-learningu w biznesie, a także umożliwi poszerzenie wiedzy i rozwinięcie kompetencji w wielu obszarach związanych ze zdalnym nauczaniem".

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczaniem i szkoleniem online do udziału w konferencji. Szczegółowe informacje będą sukcesywnie udostępniane na stronie www konferencji.

Certyfikacja metodyków - edycja IV

Zarząd Stowarzyszenia ogłasza nabór kandydatów w ramach IV edycji postępowania certyfikacyjnego dla metodyków zdalnego nauczania.
Zgłoszenia przyjmowane są do 25 stycznia 2017 r. Egzamin odbędzie się w dniu 1.02.2017 r. w Warszawie. Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć w zakładce Certyfikacja.

Życzenia świąteczne

zyczenia

Walne Zebranie Członków SEA

W dniu 21 czerwca 2016 roku odbędzie się kolejne Walne Zebranie Członków SEA, połączone z rozdaniem certyfkatów 27 e-nauczycielom. W części seminaryjnej pan Paweł Rut (prezes eFactor sp. z o.o.) wygłosi wykład zatytułowany "Immersive learning w elektronicznych symulacjach decyzyjnych rozwijających kompetencje miękkie: od pomysłu do wdrożenia". Spotkanie będzie miało miejsce na SGH w Warszawie. Rozpoczęcie o godz. 11.30. Zapraszamy wszystkich członków SEA oraz osoby, którym przyznano certyfkaty e-nauczyciela w bieżącym roku. Jest to nowy termin spotkania, które początkowo było planowane na maj br. W związku z organizowanym w maju spotkaniem z cyklu Moodle Moot termin WZC uległ przesunięciu.

Nowa grupa certyfikowanych e-nauczycieli

Informujemy, że w dniu 25.04.2016 r. została ogłoszona decyzja Zarządu SEA dotycząca przyznania certyfikatu e-nauczyciela kolejnym 27 osobom, przedstawicielom środowiska edukacyjnego w Polsce. Tegoroczna, czwarta już edycja procedury certyfikacyjnej cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W systemie elektronicznych zgłoszeń zarejestrowały się 54 osoby, jednak nie wszyscy zainteresowani wysłali kompletny formularz aplikacyjny. W rezultacie, po etapie oceny formalnej do procedury certyfikacyjnej zakwalifikowano 34 osoby, z których 27 otrzyma certyfikat e-nauczyciela.

Uroczystość wręczenia certyfikatów będzie miała miejsce w Warszawie na SGH, w dniu 20 maja 2016 r. o godz. 11.30. Zostanie ona połączona z seminarium na temat symulacji decyzyjnych i możliwości ich wdrożenia w edukacji oraz z dorocznym Walnym Zebraniem Członków SEA.

    Lista osób, które otrzymały certyfikaty:

  • Janina Badocha z Politechniki Gdańskiej
  • Beata Gałan z Uniwersytetu Śląskiego
  • Anna Ludmiła Grygoruk z AHE w Łodzi
  • Joanna Janusz z Uniwersytetu Śląskiego
  • Ryszard Kalamarz z Uniwersytetu Śląskiego
  • Lara Kalenik z Politechniki Gdańskiej
  • Ewa Kostarczyk z AHE w Łodzi
  • Anna Kucharska-Raczunas z Politechniki Gdańskiej
  • Wioletta Kwiatkowska z UMK w Toruniu
  • Magdalena Łapińska z Politechniki Gdańskiej
  • Jolanta Maciejewska z Politechniki Gdańskiej
  • Henryk Marjak z ZUT w Szczecinie
  • Lidia Mirowska z AHE w Łodzi
  • Danuta Morańska z WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Krzysztof Orzechowski z WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Joanna Pawlik z Politechniki Gdańskiej
  • Zbigniew Rusinowski z SGGW w Warszawie
  • Mateusz Smoliński z Politechniki Łódzkiej
  • Ewa Stańczyk-Hugiet z UE we Wrocławiu
  • Jolanta Szulc z Uniwersytetu Śląskiego
  • Marcin Wata z Politechniki Gdańskiej
  • Paweł Zamora z UE w Krakowie
  • Ewa Zdziemborska-Jatczak z AHE w Łodzi
  • Lidia Zielińska z UE w Krakowie
  • Jan Zych z UJK w Kielcach
  • Robert Żak z SWPW w Płocku
  • Dorota Żarek z Politechniki Gdańskiej

Certyfikacja e-nauczyciela - edycja IV

Z prawdziwą przyjemnością pragniemy ogłosić, iż z dniem 11 lutego 2016 r. rozpoczynamy przyjmowanie zgłoszeń osób zainteresowanych uzyskaniem certyfikatu e-nauczyciela. Informacje na temat procedury oraz terminarz bieżącej edycji można znaleźć na stronie certyfikacja. Gorąco zachęcamy do aplikowania.

Zachęcamy także do promowania certyfikatów SEA wśród nauczycieli. Pomoże w tym plakat, który można wydrukować i umieścić na tablicy ogłoszeń w szkole lub na uczelni.

Życzenia na Nowy Rok 2016

Wszystkim sympatykom e-learningu w Polsce, a także wszystkim zainteresowanym działalnością naszego Stowarzyszenia składamy życzenia wielu sukcesów w Nowym Roku 2016. Życzymy nieustannej gotowości do poszukiwania nowych rozwiązań dydaktycznych wykorzystujących potencjał technologii internetowych oraz ciekawych pomysłów badawczych.

Zarząd i społeczność Stowarzyszenia E-learningu Akademickiego

Grupy lokalne SEA

W związku z dynamicznie rosnącą liczbą członków Stowarzyszenia E-learningu Akademickiego podczas Walnego Zebrania Członków SEA w czerwcu 2015 roku podjęto decyzję o utworzeniu grup lokalnych, które sprzyjałyby z jednej strony większej integracji społeczności SEA, a z drugiej ułatwiłyby podejmowanie różnych inicjatyw adekwatnie do lokalnych potrzeb lub zainteresowań członków grupy. Odbyły się już pierwsze spotkania grup w Krakowie i Poznaniu, które określiły profil swoich działań, a w pierwszych miesiącach bieżącego roku prace rozpoczną kolejne grupy m.in. w Gdańsku i w Toruniu. Mamy nadzieję, że inicjatywa ta będzie się rozszerzać także na inne ośrodki w Polsce – mamy wstępne deklaracje z Łodzi i Białegostoku oraz ze Śląska. Spotkania są otwarte również dla osób spoza SEA – zainteresowane osoby prosimy o kontakt z koordynatorem grup lokalnych p. Bartoszem Muczyńskim (b.muczynski@gmail.com).

Relacja z WZ członków i seminarium SEA

Jak co roku spotkaliśmy się w Warszawie na Walnym Zebraniu Członków SEA. Zebranie to miało miejsce w środę 17 czerwca 2015 r., w gmachu SGH. Program tego spotkania był bardzo bogaty, gdyż oprócz spraw proceduralnych obejmował także wręczenie certyfikatów Metodyka zdalnego nauczania czterem osobom, które pomyślnie zdały egzamin w ramach procedury certyfikacyjnej w marcu br., jak również bardzo ciekawe seminarium na temat europejskich inicjatyw związanych z ruchem MOOC. Seminarium prowadził Bartosz Muczyński z Akademii Morskiej w Szczecinie. Zachęcamy do obejrzenia mini galerii zdjęć z tego spotkania.

Walne Zebranie członków i seminarium SEA

W środę 17 czerwca 2015 r. odbędzie się Walne zebranie Członków SEA połączone z seminarium pt. "Trendy oraz nowe inicjatywy MOOC w Europie". Prelegentem będzie p.Bartosz Muczyński z Akademii Morskiej w Szczecinie. Mamy nadzieję, że dyskusja nt. masowych kursów otwartych z perspektywy potrzeb i możliwości polskich uczelni spotka się z dużym zainteresowaniem ze strony społeczności SEA. Natomiast podczas Walnego zebrania członków chcemy jak zawsze dokonać podsumowania działalności Stowarzyszenia w minionym roku oraz przedyskutować inicjatywy na kolejny rok.
W ramach seminarium planowane jest także wręczenie certyfikatów metodyka zdalnego nauczania osobom, które pomyślnie przeszły procedurę certyfikacyjną w kwietniu br.

Seminarium SEA w Górach Świętokrzyskich

W dniach 23-24 kwietnia 2015 r. odbyło się kolejne seminarium Stowarzyszenia - tym razem w uroczych zakątkach Gór Ślwiętokrzyskich, tak by połączyć merytoryczną dyskusję z walorami turystycznymi. Było to bardzo udane spotkanie pod względem poznawczym, jak i doskonała okazja do lepszego poznania się w gronie ponad 20 członków i sympatyków Stowarzyszenia. Tematem seminarium były neuropoznawcze podstawy uczenia się wraz z pytaniem jakie nam towarzyszyło w tle tj. jak to wykorzystać w e-learningu? Seminarium poprowadził dr Andrzej Wodecki wraz ze swoim zespołem z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Rozmawialiśmy o najważniejszych odkryciach neurokognitywistyki w kontekście przyswajania wiedzy i rozwijania umiejętności. Testowaliśmy również nowinki technologiczne. Obserwowaliśmy na mobilnym EEG (firmy eMotiv) zachowanie naszego mózgu w różnych sytuacjach oraz sprawdzalismy działanie nowych programów i symulacji na najnowszej wersji okularów wirtualnej rzeczywistości Oculus VR. Były to bardzo ciekawe zajęcia, inspirujące zarówno do usprawniania procesów dydaktycznych na uczelniach, jak i indywidualnego doskonalenia zawodowego. Do tego znakomita i ciepła atmosfera zapewniona przez uczestników. Kolejne spotkania Stowarzyszenia odbędą się w czerwcu (Walne Zgromadzenie połączone z seminarium) oraz w październiku (warsztat technologiczny).

Zakończenie kolejnej edycji certyfikacji metodyków zdalnego nauczania

11 kwietnia 2015 r. została zakończona trzecia edycja procedury certyfikacyjnej dla metodyków zdalnego nauczania. Do egzaminu pisemnego przystąpiło dziewięcioro kandydatów - dokładnie tyle samo, co rok temu, w ramach drugiej edycji postępowania. Do egzaminu pisemnego przystąpiło dziewięcioro kandydatów – dokładnie tyle samo, co rok temu, w ramach drugiej edycji postępowania. Prace zostały ocenione przez ekspertów – członków Prezydium komisji certyfikacyjnej, a szczegółowe wyniki zostały poddane pod dyskusję w gronie członków Zarządu SEA. Trzecia edycja postępowania została zakończona przyznaniem certyfikatu metodyka czterem osobom:

  • Przemysław Jędrusik ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
  • Iwona Leszczyńska z Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej,
  • Lidia Mirowska z Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi,
  • Anna Łętowska-Mickiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.

Serdecznie gratulujemy! Cieszy fakt, iż w gronie tym znaleźli się przedstawiciele uczelni zarówno publicznych, jak i niepublicznych, a także organizacji pozarządowych.

Certyfikaty zostaną wręczone podczas dorocznego walnego zebrania SEA w czerwcu br.

Certyfikacja metodyków - III edycja

Miło nam poinformować, iż Stowarzyszenie E-learningu Akademickiego uruchamia kolejną edycję certyfikacji metodyka zdalnego nauczania. To już piąty rok realizacji projektu CEL, w ramach którego trzykrotnie przyznaliśmy certyfikaty e-nauczyciela i dwukrotnie - metodyka zdalnego nauczania, potwierdzając wysokie kompetencje w zakresie e-learningu 37 e-nauczycieli i 17 metodyków.

Do udziału w certyfikacji zapraszamy osoby, które w swojej praktyce zawodowej zajmują się projektowaniem materiałów dydaktycznych oraz procesu dydaktycznego, realizowanego za pośrednictwem internetu, ale również nauczycieli, trenerów, szkoleniowców, którzy samodzielnie przygotowują i realizują zajęcia z wykorzystaniem e-learningu, chcących uzyskać potwierdzenie posiadanej wiedzy i umiejętności w zakresie metodyki e-learningu.

Aplikacje można składać do 4 marca 2015 r. Szczegółowy harmonogram certyfikacji oraz informacje dla Kandydatów znajdują się w zakładce Certyfikacja SEA.

Seminarium SEA w Puszczykowie

Seminaria wyjazdowe SEA stają się powoli integralną częścią działań podejmowanych przez Stowarzyszenie na rzecz rozwoju polskiego e-learningu. W dniach 11 i 12 grudnia 2014 r. odbyło się kolejne spotkanie z tego cyklu - tym razem zawędrowaliśmy do Puszczykowa k. Poznania. Można śmiało stwierdzić, że było to bardzo udane spotkanie pod względem merytorycznym, jak i znakomita okazja do lepszego poznania się w gronie ponad 20 członków SEA.

Podczas dwudniowych warsztatów udało się wypracować zarys dobrego kursu e-learningowego, jak również - na koniec seminarium - utworzyć zespół projektowy odpowiedzialny za jego przygotowanie.

Celem kursu SEA, który ma ruszyć w październiku 2015 r., będzie wsparcie nauczycieli akademickich w przygotowywaniu i prowadzeniu dobrych kursów online. Kurs będzie adresowany przede wszystkim do nauczycieli, którzy nie posiadają doświadczenia e-learningowego lub też ich doświadczenie nie jest zbyt bogate. Trzy edycje procedury certyfikacyjnej e-nauczyciela pokazały wyraźnie, że może być bardzo różnie z tym doświadczeniem. Liczymy także, iż kurs przyciągnie wielu nauczycieli, którzy wprawdzie swobodnie poruszają się w świecie technologii ale dopiero zaczynają zbierać swoje doświadczenia dydaktyczne. Zakładając, że uczestnicy kursu wdrożą zdobytą wiedzę i umiejętności do swojej praktyki akademickiej mamy również nadzieję, iż wartością dodaną tego kursu będzie więcej zgłoszeń w procedurze certyfikacyjnej e-nauczyciela, spełniających zdefiniowane przez SEA kryteria.

Kolejne seminarium zaplanowano na 23-24 kwietnia 2015 r. Będzie ono poświęcone neurokognitywistyce a odbędzie się najprawdopodobniej w Górach Świętokrzyskich. Ale zanim tam się wybierzemy zachęcamy do obejrzenia fotograficznej dokumentacji naszej pracy w Puszczykowie.

Przyznano certyfikaty e-nauczyciela w III edycji

W pierwszych dniach listopada grono certyfikowanych e-nauczycieli powiększyło się o kolejnych 15 osób. Jest to rezultat trzeciej edycji procedury certyfikacyjnej prowadzonej przez SEA. Otrzymujemy bardzo konkretne sygnały mówiące o tym, że certyfikaty SEA stają się ważnym i pożądanym dokumentem w środowisku akademickim, a częściowo także w oświatowym. Liczymy zatem, że liczba certyfikowanych e-nauczycieli i metodyków zdalnego nauczania będzie nadal wzrastać.

Na liście osób, które otrzymały certyfikat e-nauczyciela w III. edycji znajdują się:

  • Kamila Burzyńska z Radomia
  • Joanna Ciesielska z Białegostoku
  • Paweł Gałek z Krakowa
  • Joanna Krasodomska z Krakowa
  • Wacław Laskowski z Warszawy
  • Brygida Mielewska z Gdańska
  • Grażyna Paliwoda-Pękosz z Krakowa
  • Mariusz Panczyk z Warszawy
  • Wiesław Półjanowicz z Białegostoku
  • Joanna Raczek z Gdańska
  • Izabela Rącka z Kalisza
  • Michał Rudnicki z Krakowa
  • Elżbieta Skórska ze Szczecina
  • Janusz Stal z Krakowa
  • Justyna Truskolaska z Lublina

Gratulujemy nowym certyfikowanym, a szczególnie panu Wiesławowi, który jako kolejny członek SEA może się poszczycić certyfikatem e-nauczyciela.

Osoby, którym przyznano certyfikaty mogły je odebrać osobiście podczas I Kongresu Rozwoju Edukacji, który odbył się w dniach 12-13 listopada 2014 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. W obradach Kongresu uczestniczyły dwie osoby z ww. grupy certyfikowanych tj. p. Izabela Rącka oraz Wacław Laskowski. Certyfikaty wręczali: Marcin Dąbrowski, prezes Stowarzyszenia, prof. Jacek Mizerka - prorektor ds. dydaktyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, członek SEA oraz dr Iwona Mokwa-Tarnowska, członek zarządu SEA.

Trzecia edycja certyfikacji e-nauczyciela

Zapraszamy do udziału w kolejnej, trzeciej już edycji CERTYFIKACJI E-NAUCZYCIELA. Sprawdź swoją wiedzę i umiejętności i zdobądź ich formalne potwierdzenie!

Zgłoszenia można nadsyłać tylko do 15 września 2014 r.

Zapoznaj sie ze szczegółami certyfikacji e-nauczyciela.

Nowe władze Stowarzyszenia

Walne Zebranie Członków SEA wyłoniło w dniu 24 czerwca br. nowe władze Stowarzyszenia, na kadencję 2014-2018. Funkcję Prezesa powierzono Marcinowi Dąbrowskiemu, pełniącemu ją w poprzednich kadencjach. W skład Zarządu, spośród dziewięciorga kandydatów, weszło pięcioro reprezentantów naszej społeczności, tj. dr Iwona Mokwa-Tarnowska, dr Magdalena Roszak, dr Andrzej Wodecki, dr Maria Zając oraz pełniący funkcję Sekretarza - Wojciech Zieliński.

Walne Zgromadzenie wyłoniło również Komisje Rewizyjną na kadencję 2014-2018. W jej skład weszli: dr Barbara Kołodziejczak, dr Danuta Morańska (Przewodnicząca), dr inż. Wiesław Półjanowicz, dr Jerzy Skrzypek oraz Andrzej Syguła.

Walne zebranie członków SEA

We wtorek 24 czerwca odbędzie się doroczne walne zebranie członków SEA. W programie spotkania przewidziano zatwierdzenie sprawozdań z działalności stowarzyszenia w roku 2013 oraz wybór władz SEA na kadencję 2014-2018. Integralną częścią zebrania będzie także seminarium zatytułowane "MOOC oraz Big Data, czyli niepowtarzalna szansa dla polskich uczelni na objęcie pozycji globalnego lidera w zakresie jakości kształcenia".

Web-seminarium SEA: Learning Designer

W dniu 20 maja odbyło się seminarium online, podczas którego Patricia Charlton i Joanna Wild zaprezentowały ciekawą aplikację Learning Designer. Aplikacja ta – opracowana przez zespół pod kierunkiem prof. Diany Laurillard z Institute of Education, University of London – może stanowić cenną pomoc dla nauczycieli oraz projektantów treści dydaktycznych. Aplikacja udostępniana jest bezpłatnie, ale wymagana jest rejestracja. Po zarejestrowaniu wystarczy się zalogować z poziomu przeglądarki internetowej i już można projektować własne zajęcia, przeglądać udostępniane projekty a nawet napisać ich recenzję.

Seminarium SEA zostało zrealizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Media & Learning, którego SEA jest członkiem od listopada 2013 roku.

Nagranie z tego spotkania dostępne jest na kanale wimeo stowarzyszenia Media & Learning pod adresem: Association of Academic E-Learning Webinar:Learning Designer from Media & Learning on Vimeo.

Seminarium SEA Design Thinking

W piątek 7. marca odbyło się na SGH kolejne seminarium SEA, tym razem poświęcone problematyce Design Thinking. Okazją do spotkania było wręczenie certyfikatów Metodyka zdalnego nauczania przyznanych w ramach drugiej edycji postępowania certyfikacyjnego. Gratulujemy tym wszystkim osobom, które do tej pory uzyskały certyfikat metodyka SEA. Grono to liczy już ponad 20 osób i liczymy, że będzie się nadal poszerzać, między innymi dzięki takim spotkaniom jak piątkowe seminarium.

Metodologia Design Thinking, znana dotychczas głównie wśród projektantów, może być skutecznie wykorzystywana w każdej niemal dziedzinie aktywności człowieka, także w edukacji. Próbowali nas o tym przekonać przedstawiciele Stowarzyszenia Top 500 Innovators, które zostało założone przez uczestników staży organizowanych w ramach ministerialnego programu o tej samej nazwie. Pani Katarzyna Walczak-Matuszyk oraz panowie Piotr Olesiński i Wojciech Karcz reprezentujący inicjatywę Design Thinking Warsaw przeprowadzili warsztaty, podczas których zgromadzeni na SGH uczestnicy seminarium mogli zapoznać się w sposób praktyczny z metodologią projektowania produktów dopasowanych do potrzeb użytkowników. A o tym, że temat wzbudził zainteresowanie najlepiej świadczą poniższe zdjęcia.

Kolejna edycja certyfikacji metodyków zdalnego nauczania zakończona

W ostatnich dniach grudnia zakończyła się druga edycja procedury certyfikacyjnej metodyków zdalnego nauczania. Do egzaminu pisemnego przystąpiło dziewięcioro kandydatów – po ocenie prac eksperci komisji certyfikacyjnej przedstawili Zarządowi SEA rekomendacje przyznania siedmiu z tych osób certyfikatu SEA. Zarząd zaakceptował rekomendacje komisji i tym samym grono certyfikowanych metodyków poszerzyło się o kolejne osoby, którymi są:

  • Michał Januszewski z Poznania
  • Tomasz Lachowicz z Olsztyna
  • Krzysztof Molenda z Krakowa
  • Agnieszka Oklińska z Łodzi
  • Łukasz Tomczyk z Olsztyna
  • Joanna Wójcik z Rzeszowa
  • Piotr Zapert z Warszawy

Gratulujemy zdobywcom certyfikatu, z przyjemnością odnotowując, że jest w tej grupie również troje członków SEA.

Ocena e-nauczania - dokument SEA przyjęty przez PKA

Stowarzyszenie E-learningu Akademickiego przygotowało i przedłożyło Polskiej Komisji Akredytacyjnej z początkiem października 2013 r. specjalne opracowanie pt. "Ocena zajęć dydaktycznych prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość".

Dokument SEA został poddany konsultacjom wśród wszystkich członków Komisji i uzyskał pozytywne opinie. Po analizie treści opracowania, zapoznaniu się z zebranymi uwagami oraz wysłuchaniu prezentacji przedstawicieli SEA członkowie Prezydium PKA w dniu 7 listopada 2013 r. przyjęli dokument. Zostanie on udostępniony środowisku akademickiemu, jako oficjalna informacja na temat sposobu oceny e-nauczania przez PKA podczas postępowań akredytacyjnych.

Jest to zarazem oficjalne stanowisko Stowarzyszenia, z którego korzystać może nie tylko Komisja, ale również ośrodki akademickie i ich jednostki odpowiedzialne za rozwój e-learningu. Zachęcamy do wykorzystywania treści dokumentu w doskonaleniu procesów kształcenia akademickiego.

[pobierz dokument]

SEA członkiem międzynarodowego Stowarzyszenia Media & Learning

W październiku 2013 r. Zarząd SEA podjął decyzję o przystąpieniu do międzynarodowego Stowarzyszenia Media & Learning z siedzibą w Brukseli. Stowarzyszenie skupia aktualnie 17 instytucji i organizacji z różnych krajów, w każdym miesiącu przybywają nowi członkowie. Jego głównym celem jest promocja wykorzystania multimediów w kształceniu m.in. poprzez organizację konkursu Medea Awards, konferencji Media & Learning oraz realizację projektów międzynarodowych. Podczas tegorocznej konferencji Media & Learning, która odbędzie się w dniach 12-13 grudnia br. w Brukseli będzie miało miejsce pierwsze Doroczne Spotkanie Członków (Annual General Meeting). Nasze Stowarzyszenie będą reprezentować panie Iwona Mokwa-Tarnowska i Maria Zając.

Patronat SEA nad LEARNTEC 2014

W dniach 4 - 6 lutego 2014 r. w Karlsruhe odbędzie się kongres połączony z targami dot. e-learningu - LEARNTEC (to jedna z największych konferencji e-edukacyjnych na świecie, ostatnio uczestniczyło w niej ponad 6 tys. osób). Wzorem edycji 2013, podczas której SEA reprezentował z wystąpieniem p. Wojciech Zieliński, i tym razem nasze Stowarzyszenie objęło patronat nad imprezą.

W ramach podpisanego porozumienia organizatorzy oferują Członkom SEA, oprócz bezpłatnych kart wstępu na targi (kod promocyjny: POLAND-LT14), również karty wstępu na kongres w specjalnej cenie 160 EUR (zamiast 410 EUR). Dodatkowo do dyspozycji Członków SEA są dwa pełne zwolnienia z opłaty za udział w konferencji.

MAC i e-learning akademicki

6 listopada 2013 r. Stowarzyszenie przedłożyło Ministrowi Administracji i Cyfryzacji opinię na temat koniecznych zmian legislacyjnych dot. prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, które mogłyby przyczynić się do realizacji celów stawianych przez Programem Operacyjnym Polska Cyfrowa 2014-2020.

[opinia SEA dla MAC]

Seminarium SEA nt. MOOCs

W dniach 25-26 października 2013 r. odbyło się kolejne seminarium wyjazdowe SEA, tym razem w okolicy Warszawy, tj. w Ośrodku Allianz w Ryni. Seminarium poświęcone było bardzo aktualnej i ważnej dla środowiska akademickiego tematyce masowych otwartych kursów online (MOOCs). Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać wystąpień prowadzonych przez dr Katarzynę Grunt-Mejer oraz dr Andrzeja Wodeckiego, na temat:

  1. Wykorzystania elementów metodycznych MOOCs w naszych kursach (m.in. peer assessment).
  2. Wykorzystania przez polskie uczelnie istniejących MOOCs jako całości i jako elementów blended learningu.
  3. "Mój własny MOOC - od czego zacząć?"

Istotnym punktem seminarium była też dyskusja nt. modeli biznesowych, czyli tego w jaki sposób tworzyć i wprowadzać MOOCs na polskich uczelniach. Nie zabrakło również miejsca na rozmowy dotyczące metodyki i roli wykładowcy na tego typu kursach.

Wszyscy uczestnicy seminarium pracowali z dużym zaangażowaniem, co czym świadczyć może m.in. fakt, iż w pierwszego dnia zamiast o 19.00 zajęcia zostały zakończone dopiero o 22.00, natomiast drugiego dnia rozpoczęły się z godzinnym wyprzedzeniem niż zakładał wstępny program seminarium. Poza merytoryczną pracą nie zabrakło też czasu na towarzyskie rozmowy "po godzinach".

Ocena zajęć - opinia dla PKA

Stowarzyszenie E-learningu Akademickiego przygotowało i przedłożyło 1 października 2013 r. Polskiej Komisji Akredytacyjnej specjalne opracowanie pt. "Ocena zajęć dydaktycznych prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość". Jest to środowiskowa propozycja sposobu oceny dokonywanej przez zespoły PKA, w zakresie e-nauczania. Dokument został przygotowany w odpowiedzi na zapytanie Komisji.


Fatal error: Uncaught Error: Undefined constant "php" in /home/users/sea/public_html/page_old/wiadomosci.php:474 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/users/sea/public_html/page_old/wiadomosci.php on line 474